Testis Torsiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Testis Torsiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Testislerin her biri skrotum içinde birer sperm kanalı üzerinde asılı olarak bulunurlar. Bu kanallar da testisleri besleyen kan damarları vardır. Testislerin burulması yakasında, testis sperm kanalı etrafında döner ve bu durumda testise kan gitmez. Bu sorun bazen hiçbir nedene bağlı olmaksızın, hatta bazen uykuda ortaya çıkar. Bunun dışında ağır fiziksel hareketle de meydana gelebilir.

Belirtiler

- Tek testiste ani ve genellikle şiddetli sancı;

- Skrotum içinde testislerden birinin yukarı çıkması;

- Bulantı ve kusma;

- Baygınlık hissi;

- Şişme;

- Ateş.

- Testiste aniden veya agır fiziksel hareketten sonra ortaya çıkan, ani şiddetli sancı (acil).

Testisin burulması sık rastlanan bir olay değildir. Daha çok küçük çocuklarda, bazen de ergenlik çağı civarında görülür. Ancak her yaşta olabilir.

Teşhis

Aynı yerde dağılmayan şiddetli sancı ile birlikte bulantı, kusma, baygınlık hissi, ortada belirgin bir neden yoksa (yaralanma, örselenme gibi) akla testis burulmasını getirir. Öte yandan, aynı semptomlara skrotum içinde bir iltihaplanma veya bir tümör de neden olabilir. Testis burulması ile epididimitin semptomları birbirine benzer. İki rahatsızlığı birbirinden ayırmanın bir yolu; ayakta iken acıyan testisi kaldırmaktır.

Burulma varsa testis muhtemelen daha fazla acıyacak, epididimit ise ağrı daha hafif olacaktır.

Bazı vakalarda, teşhisi doğrulamak ve testis

burulmasını düzeltmek için cerrahi müdahale gerekebilir.

Testiste keskin bir sancı hissedildiğinde hemen tıbbi yardım gereklidir. Burulma 1-2 saat içinde düzeltilmediği takdirde (çoğunlukla, ameliyatla), testis yeterince kan gitmemesi nedeniyle beslenemeyeceği için körelecek ve bir ameliyatla çıkarılması gerekecektir.

Tıbbi müdahale olmadan burulan sperm kanalının kendi kendine açılması pek söz konusu değildir.

Tedavi - Ameliyat

Testis burulması durumunda doktor, testisi normal durumuna getirerek düzeltmek ve yerine tespit etmek için, hemen bir ameliyat yapacaktır. Buna ilaveten, ileride ortaya çıkabilecek bir burulma.olasılığını önlemek için, genellikle diğer testis de yerine tespit edilir.

Diğer Tedaviler

Bazen doktorun burulmuş testisi dikkate çevirerek eski haline getirmesi mümkündür. Bu vakada, her ihtimale karşı testislerin (yeniden burulmayı önlemek üzere), ileride yapılacak bir ameliyatla yerlerine tespiti iyi olur.

Testis Torsiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir? yorumları

 • Image Description
  asker eskisi
  22.03.2011

  askerdeyken bir haftasonunda terhis olmama bir gün kala mütiş bir testis ağrısı ile bayıldım arkadaşların nöbetçi subayından talep edmesine rağmen hastaneye sevk edilmedim bunnun sonucunda ertesi gün terhis olup hastaneye gittiğimde doktrum bana çok geç tetisin alınması gerek aksi taktirde kangren vicuna yayılacak dedi o gün kaçtım hastaneden çünkü bu benim kaldırabileceğim bişey deildi diğer 1 hafta sonra bütün testisimde dayanılmaz bir ağrı ile tekrar hastaneye gittim ve ondan sonra kaçınılmaz sonla karşılaştım ya halk tabiri ile bıçak altına yatacaktım yada herkesin olduğu gibi bende ölecektim elim titreyerek amelliyat formunu imzaladım gecenin bir yarısı amelliyata alındım amelliyata giderken hep bir ses bana kaç dedi çünkü bu bir erkeğin kabullenebileceği bişey deildi bu benim alın yazım olamazdı ben bu kaderi yaşayamazdım bu benim kaderim olmamalıydı bunu yaşayan ben olamazdım bunu akabinde amelliyataneye girdim herzamanki gibi narkoz aldım ve uyandığımda artık en hasas üzerine titredişim şeyi kaybetmiştim ardından çeweremdekiler cinsel güç açısından testitisin çok da gerekli bişey olmadığını söyleselerde ben onlarsız kedimi yarım insan olarak bile görmüyorum üzerinden bir ay geçti ve ben hayattan zevk almıyorum artık yaşam bana anlamsız geliyor ve hatta yaşamak istemiyorum her gece alkol denizinde boğuluyorum ama bir türlü iyi hissedemiyorum içimden buna sebeb olanları öldürmek geliyor eğer ben bu olay başıma geldiği anda hastaneye kaldırılsam bu olay belki başıma gelmeyecekti .

 • Image Description
  tarkan
  07.05.2015

  Selam. Üzülme dostum. Yazdiklarinin uzerinden yillar gecmis ama yine de belki baska biri okur diye de dusundum.Hayatta herşey imtihan. Bu biraz inanç konusu belki de özel bir konu ama ben sadece üzüntüyü paylaşmak için yazıyorum. Başka bir amacım yok. Allah zarar görebilecek organlardan 2 adet yaratmış. Tesislerin biri gitse de diğeri normal olarak çalışır. Yani evlenince çocuğun olabilir ve esinle mutlu bir hayatın olabilir. Normal bir cinsel hayatın olabilir. Bu ameliyat bunlara sorun olmaz. Hayatımızın her evresinde Allaha Şükür etmemiz gerekir. Alkol almak esas zararlıdır. Çünkü erkeklik hormonu olan testestron un en büyük katili alkoldur. Yaşamak güzeldir ve onu iyi degerlendirmek gerekir. Bu değerlendirme de şükür ve İslâm i yaşamaktan geçiyor. Bizler bunu tam anlamıyla yaşayamaz şak da en azından calissak tarafimizi belli etsek de mutlu olabiliriz. Zaten her geçen gün daha da mutlu olduğunu zu göreceksiniz. Allah herkezi kurtuluşa erenler den eylesin.

Ürolojik Hastalıklar (Bevliye)
Top