Bilinçsiz kullanılan ağrı kesiciler ülser yapıyor

Bilinçsiz kullanılan ağrı kesiciler ülser yapıyor

KONYA - Selçuk Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, mide içinde çeşitli nedenlerle oluşan yaraların ülser olarak adlandırıldığını, ülser görülme sıklığının toplumda yaşayanların yüzde ikisinin oluşturduğunu belirtterek, doktor kontrolünde olmadan bilinçsizce kullanılan ağrı kesicilerin ülsere neden olduğunu ifade etti.

Ülkemizde ağrı kesicilerin bilinçsiz kullanıldığına dikkat çeken Demir şunları söyledi:

''Doktor kontrolünde olmadan bilinçsizce kullanılan ağrı kesiciler ülsere neden oluyor. Ülkemizde ağrı kesicilerin bilinçsiz kullanımı maalesef çok yaygın. Eczaneden satın alınan ağrı kesiciler, çoğu zaman, sıkça görülen baş ağrıları için kullanılıyor.

Romatizmal hastalıklar için kullanılan ağrı kesicilerde de aynı sorun yaşanıyor. Doktorun bir kez yazdığı ağrı kesici, doktora danışılmadan sürekli kullanılmaya devam ediliyor. Bu şekilde kullanılan ağrı kesiciler de ülsere yol açıyor. Bu nedenle ülser olmamak için aspirini bile doktor kontrolünde kullanmalısınız.''

Demir, kişinin ülserden kendisini uzak tutabilmesi için özellikle ağrı kesicilerin reçeteye yazılan miktarlarda ve önerilen süreler içinde kullanılmasının bir zorunluluk olduğunu dile getirdi.

ALKOL VE SİGARADAN UZAK DURUN

Ülserin uygulanacak tedaviyle iyileştiğini ancak bilinçsiz ağrı kesici kullanılmaya devam edilmesi ve bazı yasaklara uyulmaması durumunda yeniden nüksedebildiğini anlatan Demir, ülserli ya da ülser tedavisi görmüş kişinin sigara ve alkolden kesinlikle uzak durması gerektiğine dikkati çekti.

Zamanında tedavi edilmeyen ülserin mide kanamasına neden olabildiğine işaret eden Demir, ''Mide kanamasının en önemli nedeni ülserdir. Hayati tehlike oluşturabilen mide kanamalarıyla

karşılaşmamak için ülserin önemsenmesi, tedavisinin zamanında yapılması gerekir'' diye konuştu.

Demir, gastritin ise ülsere benzeyen bir hastalık olduğunu, ancak ülserden farklı olarak midede iltihap bulunması durumunda ortaya çıktığını anlattı.

Gastrite de çoğunlukla yanlış kullanılan ağrı kesicilerin neden olduğunu vurgulan Demir, gastritin film çekilerek ya da endoskopi yapılarak teşhis edilebildiğini, tedavisinin ise ülserle benzerlik taşıdığını sözlerine ekledi.

Bilinçsiz kullanılan ağrı kesiciler ülser yapıyor yorumları

 • Image Description
  (:narin_gizemli:)
  19.04.2010

  bende katılıyorum sakın ha sakın doktor kontrolü olmadan ağrı kesici kullanmayı denemeyin bile ben buna çok karşıyım.(BENCE BU SİTE ÇOK FAYDALI BU SİTEYE HERKES ÜYE OLSUN (AYRICA SORULAN ANKET SORULARINA DA CEVAP VERİN.)LÜTFEN DEDİĞİMİ UNUTMAYIN ARKADAŞLAR.)çok uzun yazdım ama sizin için lösemilik hastalığına yakalanmayın die söylüyorum heeeeeee kendim için deil. xD

 • Image Description
  Ziyaretçi
  05.07.2010

  sağlıkla ilgili siteleri takip ediyorum katkısı olan herkese teşekkürler

Top