ihya.org

Varikosel

Ergenlik varikoseline dikkat!

Kısırlık nedenlerinden olan varikosel sadece yetişkinlerde değil, ergenlik çağında da görülüyor. Hastalık bu dönemde tedavi edilirse tamamen iyileşme şansı yetişkinlere göre daha fazla oluyor.Varikoseli, ”testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların genişleyip büyümeleri" olarak tanımlayan Ürolojik Cerrahi Derneği Başkanı Dr. Serdar Tekgül, kısırlık nedeniyle doktora başvuranların yarısında, daha önce çocuk sahibi olup da ikinci defa baba olamayan 10 erkekten 8'inde varikosel olduğunu söyledi.

Varikosel Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel nedir?

Tüm erkeklerin % 15 kadarında ve kısırlık sorunu ile başvuranların % 40'ında saptanan varikosel (testis damarlarında genişleme, varisleşme) en sık rastlanan ve mikrocerrahi ameliyat sonucu en başarılı sonuç aldığımız kısırlık sebebidir. Varikosel testislerde sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın organa geri akımı sonrası mikro dolaşımı etkileyerek sperm üretimini bozar; sayı, hareketlilik, yapı ve kromozomal yapıya etki sonucu dölleme kapasitesini olumsuz etkiler.

Varikosel, skrotum adı verilen yumurtalık torbalarında yumurtalıkların etrafında oluşan varisli damarlardır. Varikosel sol tarafta daha sık görülür. Önemi kısırlığa sebebiyet vermesinden dolayıdır. Hastaların ağrı olmazsa da testisteki sperm hücrelerini bozacağı için tedavi olmaları gerekmededir.20-30 yaş grubunda en fazladır. Hiç belirti vermeyen varikoseller de vardır.

Varikosel niye daha çok sol tarafta olur?

* Soldaki toplar damarın boşaldığı yer ana damarla dik açı yapar.Bu nedenle kan tam olarak boşalmaz.

* Testisin sol toplar damarı daha uzundur.

* Soldaki toplar damarın içerisinde kanı ileri pompalayacak kapakçıklar daha az ve yetersizdir.

Top