Cushing Sendromu

Cushing Sendromu

Tanım

Hastalık, böbrek üstü bezlerinden salgılanan glukokortikoid hormonların kanda aşırı miktarlarda bulunmasıyla ortaya çıkar. Böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması ( adrenal hiperfonksiyon ) da denilen bu duruma, hastalığı ilk ortaya çıkaran Amerikalı cerrah Harvey Cushing' in adına ithafen Cushing Sendromu da denir.

Nedenleri, Görülme sıklığı, Risk faktörleri

Hastalığa böbrek üstü bezlerinde aşırı faaliyete neden olan ve başka bir rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılan steroid ilaçların uzun süreli kullanımı neden olabilir. Bir diğer neden de bu hormonların kontrolünden sorumlu olan hipofiz bezinde oluşan bir urdur.

Belirtiler

# Gövdenin alt kısmında cilt üzerinde derin ve koyu renkli çatlaklar (hastalığın başlıca belirtisidir)
# Omuzlar arasında ve üstünde kambura benzer yağ birikimi
# Bitkinlik hali
# Kaslarda zayıflık
# Ödem ( şişme )
# Yüksek tansiyon
# Aşırı kıllanma
# Özellikle bel ve leğen kemiklerinde osteoporoz ( kemik erimesi )
# Şeker hastalığına eğilim
# İlerleyen dönemde yüz yuvarlaklaşır ve daha kırmızı bir görünüm alır

Teşhis

Teşhis, klinik belirtilere ve tamamlayıcı muayenelerin sonuçlarına dayanır. Gövdenin alt kısmındaki derin, morumsu çatlaklar tek başına bile Cushing Sendromunu düşündürür. Ancak yine de steroid hormonların seviyelerinin saptanması ve röntgen incelemeleri kesin tanının yapılabilmesi gereklidir.

Tedavi

Tedavi yöntemleri çeşitlidir. İncelemelerin sonuçlarına göre hipofiz bezindeki urun veya böbrek üstü bezlerinin ameliyatla çıkarılması yoluna gidilebilir, dıştan ışın ( şua ) tedavisi uygulanabilir veya özellikle kortikosteroidlerin yapımını engelleyecek bir ilaç tedavisine başvurulabilir.
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Top