Boğaz enfeksiyonu ne zaman gelişir?

Boğaz enfeksiyonu ne zaman gelişir?

Havalar ısındı, dondurma mevsimi başladı. Bu durum en çok çocukları sevindiriyor. Uzmanlar da dondurmanın özellikle kemik gelişimi açısından yararlı olduğunu söylüyor ancak ailelerin bir kaygısı var: Boğaz enfeksiyonları.

Dondurma, çocukların sağlıklı büyümesi ve kemik gelişimi için önemli bir ek besin. İçeriğinde protein, karbonhidrat ve çeşitli vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller bulunan dondurma yaz aylarında özellikle çocukların gözdesi oluyor. Ancak anne-babalar, “dondurma çocuğumu hasta eder mi, bademciklerinin şişmesine neden olur mu?” gibi endişeler taşıyor. KBB Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mert Bilgili, “Aşırı soğuk gıdalar, boğaz ve bademcik bölgesindeki damarlarda geçici bir büzüşmeye yol açarak direnci düşürür ve enfeksiyona uygun bir ortam hazırlar” diyor.

Hijyenik koşullarda üretilmeyen dondurmanın boğaz sağlığını olumsuz etkileyebildiğini söyleyen Dr. Bilgili, hem dondurmanın hazırlanış şeklinin hem de çocuğun boğaz yapısının enfeksiyon gelişmesinde etkili olduğunu belirtiyor: “Özellikle hijyenik olmayan dondurma tüketilirken, ağızda erimeye başlar ve içindeki mikroorganizmalar önce boğaza (bademciğe) yerleşir ve bu bölgede enfeksiyonlara neden olur. Hijyenik ortamda üretilen dondurmanın ise bu durumlar dışında boğaz enfeksiyonları ile doğrudan bir ilişkisi saptanmamıştır. Çocuğun, ağız ve boğaz hijyeni bozuksa, diş çürükleri, kronik tonsillit, astım, alerjik rinit, sinüzit gibi kronik hastalıkları varsa aşırı soğuk gıdalar boğaz-bademcik bölgesindeki damarlarda geçici bir büzüşmeye yol açar. Bu da direnci düşürüp, enfeksiyona uygun bir ortam hazırlar. Hijyenik şartlarda hazırlanmış dondurmanın yalama veya küçük parçalar halinde ağız içinde eritilerek yenmesi kolay kolay enfeksiyona yol açmaz. Yine dondurma yerken arada soğuk olmayan su içilmesi de bu nedenle önerilmektedir.

BADEMCİK AMELİYATINDAN SONRA TERCİH EDİLİYOR
Bademcik ameliyatları sonrası akla ilk gelen besin dondurma oluyor. Besleyici olması ve soğuk tüketilmesi tercih edilmesinde etkili. Dr. Bilgili’ye göre, kronik enfeksiyon nedeniyle dondurma yiyemeyen çocukların en büyük arzusu, ameliyat olup dondurma yiyebilmek. Bazı çocuklar dondurmanın hatırına ameliyat ağrısına katlanıyor. Ancak Dr. Bilgili, “Ancak bazı araştırmalar dondurma ve diğer süt ürünlerinin boğaz mukozasında mukus artırıp, öksürük ve gıcıklanma oluşturduğunu, bunun sebep olduğu zorlanmanın da boğazı tahriş ederek kanama riskini arttırdığına dikkat çekiyor. Bu nedenle dondurma yerine buz emilmesi veya donmuş şerbet tüketilmesi öneriliyor” diyor.

KİMLER İÇİN SAKINCALI?
Hijyenik şartlarda hazırlanmış dondurmanın her zaman, hemen herkes tarafından tüketilebilecek sağlıklı bir besin olduğunu söyleyen Bilgili, alerji, sinüzit, astım gibi rahatsızlıkları olanların dondurmayı çok az ve kontrollü tüketmesini öneriyor.

Dondurma veya başka bir nedenle boğaz enfeksiyonu geliştiğinde dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise beta mikrobunun olup olmadığı. KBB Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mert Bilgili, antibiyotik kullanımı ve diğer önlemlerle mikrop bademciğe yerleşmeden ve kronik hale gelmeden tedavi edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.
Top