Mide kanseri belirtilerini Ülser ile karıştırmayın!

Mide kanseri belirtilerini Ülser ile karıştırmayın!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Ersin, mide rahatsızlığı yaşayan çok sayıda kişinin doktora gitmediğini ancak ülser ve mide kanseri belirtilerinin karıştırılabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Ersin, yaptığı açıklamada, özellikle ramazan ayı ve sonrasında mide şikayetleri ile hastaneye başvuruların sayısının yükseldiğini ancak çok sayıda kişinin de sağlık sorunlarını önemsemediğini belirtti.

Safra kesesi hastası olanların da risk altında bulunduğuna işaret eden Ersin, "Mideyi çok doldurmamak gerekiyor. Özellikle safra kesesi hastası olduğunu bilmeyen ve yağlı yemekleri tercih edenlerin atak geçirmesi söz konusu olabiliyor" diye konuştu.

"MİDE KANSERİ ÖLÜM NEDENLERİNDE İKİNCİ SIRADA"

Ramazan süresince oruç tutanların asit salgılarında değişiklik yaşandığını vurgulayan Sinan Ersin, söz konusu değişikliğin ülser şikayetlerini de tetiklediğini ifade etti.
Ülser ve kanser belirtilerinin zaman zaman benzerlik gösterdiğini hatırlatan Ersin, şöyle konuştu:

"Oruç tutmak mide rahatsızlıklarına neden oluyor diyemeyiz ancak sonrasında kişinin beslenme düzeni değişikliği bazı hastalıkları tetikliyor ya da ortaya çıkışını hızlandırabiliyor. Şikayetlerin üzerinde durmayanlar, rahatsızlık yaşayıp doktora ya da sağlık kuruluşuna başvurmayanlar oluyor. Ancak unutulmamalı ki ülser ve kanserin belirtileri karıştırılabiliyor."

Mide sorunu yaşayanların uzman olmayanların tavsiyesi üzerine ilaç kullanmaması gerektiğini de hatırlatan Ersin, "Ezbere ilaç kullanmamak lazım. Mide ilaçları asidi azalttığı için şikayetlerin de ortaya çıkmasını engelleyebiliyor. Bu durum teşhisin gecikmesine neden oluyor" dedi.

Aynı zamanda Kent Hastanesinde görev yapan Ersin, ülser belirtilerine benzeyen midede ağırlık hissi ve ağrı gibi şikayetlerle ortaya çıkabilen mide kanserinin tüm kanser tipleri arasında görülme sıklığı açısından dördüncü, ölüm nedeni sıralamasında ise ikinci sırada yer aldığını sözlerine ekledi.
Top